5 września uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję „Narodowe Czytanie”, której patronuje Para Prezydencka: Prezydent RP Andrzej Duda i Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda. W roku 2022, w dwusetną rocznicę wydania,  czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Uczniowie klas siódmych i ósmych wysłuchali online krótkiego wystąpienia Pana Prezydenta, odczytali tekst ballady „Świtezianka”, a następnie obejrzeli pierwszą filmową próbę zmierzenia się z balladami Mickiewicza – krótkometrażową adaptację utworu. Film utrzymany w konwencji thrillera romantycznego, w którym współczesny świat przeplata się ze światem XIX-wiecznych podań ludowych, zrobił duże wrażenie na uczniach.

Młodsi uczniowie naszej szkoły odczytali balladę „Pani Twardowska”, a następnie ułożyli na szkolnym dziedzińcu „żywy napis” – CZYTAMY MICKIEWICZA. Wszyscy chętni mogli przebrać się i wcielić w bohaterów ballad. Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej z tego wydarzenia, a także, robiących duże wrażenie, filmów nagranych z użyciem drona przez ks. Rafała Machłajewskiego SAC.