W ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki uczniowie klasy 8B z p. Katarzyną Sarzyńską i p. Jolantą Podgórską uczestniczyli w zajęciach projektowych „Chcę być bezpieczny w cyberprzestrzeni”.

Organizatorem projektu był Katolicki Uniwersytet Lubelski, a jego autorem dr hab. Małgorzata Ganczar z Wydziału Prawa.

Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni. Uzmysłowiliśmy sobie, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie naszych urządzeń elektronicznych: laptopów, komputerów, smartfonów przed niepożądanym dostępem innych. Przybliżono nam takie pojęcia jak: haking, phishing, cyberataki typu spoofing i malware, sztuczna inteligencja. Wiemy, że zabezpieczenie naszych kont bankowych czy poczty elektronicznej jest bardzo ważne, a oryginalne 14-znakowe hasło (spełniające wymogi: małe i duże litery, cyfry, znaki specjalne) jest praktycznie nie do złamania. Hakerzy będą potrzebować tysięcy lat, by je odgadnąć!

Na zakończenie odbył się quiz wiedzy. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody. Nasza drużyna (Kajtek i Dawid) uplasowała się na podium. Gratulacje!