Spotkanie zdalne ze Strażą Miejską „STOP dopalaczom!”

10 czerwca klasy 7A, 7B, 8A i 8B uczestniczyły w lekcji profilaktycznej „Stop dopalaczom”. Spotkanie zorganizowane przez pedagoga szkolnego, p. Monikę Korcz-Nieściór i p. Milenę Szucką na platformie Zoom poprowadziła Sylwia Kuc, Zastępca Naczelnika Oddziału Szkolno-Profilaktycznego Straży Miejskiej. W zajęciach uczestniczyły także wychowawczynie klas oraz panie wicedyrektor Agnieszka Krupa i Ewelina Kijak.

Na spotkaniu uczestnicy dowiedzieli się, że dopalacze to potoczna nazwa grupy substancji o działaniu psychoaktywnym. Występują pod wieloma postaciami, a ich skład często nie jest podawany na opakowaniach. Stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Objawy zatrucia dopalaczami są bardzo różne, np. agresja połączona z drgawkami, bełkotliwa mowa, wymioty, wysoka gorączka, wahania nastroju, otępienie, brak kontaktu z osobą. Problem zażywania dopalaczy dotyka głównie ludzi młodych, ale przeciwdziałanie temu zagrożeniu jest wyzwaniem dla nas wszystkich.

Pani Sylwia Kuc przestrzegała uczniów przed eksperymentowaniem z dopalaczami. Wspólnie z nauczycielami zachęcała do tego, by w sytuacji życiowego kryzysu nie dać się zwieść czyimś zapewnieniom, że środek chemiczny przyniesie ulgę i rozwiąże wszelkie problemy, ale zwracać się o pomoc do dorosłych z najbliższego otoczenia bądź korzystać z telefonów zaufania.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń:

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 12 12 12 –  Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej